887 332 665
napisz sms o treści WNIOSEK n nr 7393

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Pożyczki i kredyty najlesze oferty przygotownee dla Ciebie

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Prawie 70 milionów wynosi deficyt w modelu budżetu zaplanowanym na 2020 rok. – Dochody miasta są niewielkie, a wzrastają wydatki – tłumaczy Grzegorz Czakański, skarbnik Urzędu Miasta, ale zapewnia, że budżet jest pewny. Opozycja sceptycznie przystępuje do przedstawionego projektu. – Brakuje tutaj wizji rozwoju miasta. Jest zachowanie księgowe, nie ma menadżerskiego – uważa Maciej Bejnarowicz, lider PiS-u.

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Przedstawiony projekt zakłada dochody w wysokości niecałych 283 milionów złotych i wydatki, które wyniosą prawie 352 miliony zł. Według Grzegorza Czakańskiego, duży nacisk na powierzchnia wydatków, które poniesie samorząd, zaś tym jedynym na deficyt budżetu, ma forma centralna. Urzędnik rozmawiał o tym podczas spotkania z radnymi. Tłumaczył, że duży nacisk na zwiększenie kosztów będą stanowiły m.in. niskie, w porównaniu z wydatkami, subwencje oświatowe czyli zwrot poniesionych przez miasto kosztów danych na naukę. Zaznaczył również, że wielkim problemem dla miasta potrafią stanowić chciane podwyżki energii cieplnej i elektrycznej. – Ten deficyt jest przecież w mojej opinii bezpieczny, ponieważ posiadamy sporą nadwyżkę finansową z lat ubiegłych – wyjaśniał Czekański – Uważamy również, że do miejskiej kasy będą dopływać różnego typu środki np. pożyczki na zaplanowane zadania, których wysokości dodatkowo nie znamy. Realizacja określonych programów istnieje w zespole uzależniona od tego, czy kupimy na nie pieniądze zewnętrzne – mówi urzędnik.

Część radnych z programem budżetu zaznajomiła się dzisiaj. – Czeka nas wiele wyzwań – mówił Piotr Lewandowski z Kołobrzeskich Razem, przewodniczący Rady Miasta. W ocenie radnego kojarzący się kryzys finansowy może wiele namieszać w dochodach miasta. – Jeśli chodzi natomiast o stronę wydatkową, myślę, że skoncentrujemy się na ostatnich inwestycjach, do jakich otrzymamy dofinansowanie z nowych źródeł – znaczył w dyskusji z dziennikarzami samorządowiec.

Negatywnie projekt ocenia natomiast opozycja. – Najbardziej brakuje mi złotej i klarownej wizji rozwoju miasta w ostatnim planie – podkreślił Maciej Bejnarowicz – Zabrakło choćby idei połączenia gminy z centrum. Nie osiąga danych o uszczelnieniu działań połączonych z uzyskiwaniem dochodów, w zespole brakuje informacji o poszukiwaniu tych wpływów. Winno stanowić nieco księgowo, bardziej menadżersko – mówił samorządowiec. Bejnarowicz podkreślał również, że miasto powinno przede wszystkim stworzyć dróg do wzrostu energii w centrum, co przyczyni się w produkcie do pozyskania większych wpływów.

O rekordowym deficycie w modelu budżetu sugerowałem się dla dziennikarzy również Jacek Woźniak, lider Obywatelskiego Kołobrzegu. – W tym roku po raz pierwszy w historii miasta, od jak ja mam, wydatki to o 12 milionów są większe od dochodów bieżących, co w moim przekonaniu, Regionalna Izba Obrachunkowa powinna od razu zakwestionować. Zasadą jest, że koszty to powinny bilansować się z dochodami – mówił radny.
Dyskusja na temat projektu budżetu ma odbyć się w najkrótszych dniach, na spotkaniach komisji Rady Miasta.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *