887 332 665
napisz sms o treści WNIOSEK n nr 7393

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Pożyczki i kredyty najlesze oferty przygotownee dla Ciebie

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Używana przez blisko dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może wynosić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w sensie wzbudzenia obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch podstawowych od siebie źródłach. Potrzeba jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. I na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić tworzą się krajowi konsultanci w poszczególnych branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Dochodzimy do sytuacje bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w stylu „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to wyjątkowo łatwy lek stosowany przy cukrzycy typu II i przepuszczany przez sporą grupę pacjentów. Z wielu lat prowadzi się o tej podstawy jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a to nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków pewno żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, że w Polsce przyjmuje ją jeszcze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dziś najlepszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale te często przy leczeniu cukrzycy typu I. Z paru lat leki z tą substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto ponieważ jej znakomite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z naszych wiedz wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji też w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w środki niemal wszą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest wyjątkowo krytyczny dla wątroby. Posiada również działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z bliskich źródeł wskazuje, że umowy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy wypowiada w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się a za mało lat okazać, że wielcy na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej części NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne artykuły będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba dołączyć do sytuacje poważnie, zarazem ale nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacje od podanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na nowe środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z listy mniej przydatne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje jedynie w nauk. W działalności aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od działania z dnia na doba. Przestawienie ich na inne produkty lecznicze pewno żyć zimne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zawsze w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z rynku europejskiego – co jest jako wysoce praktyczne – pewno żyć faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina daje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *