Dlaczego ETF biją rekordy popularności?
ETF to akronim angielskiego wyrażenia Exchange Traded Funds i aktualnie jest to bardzo popularny wśród traderów z całego świata produkt inwestycyjny. ETFy pojawiły się na amerykańskiej giełdzie niemal 30 lat temu. Jednak dopiero w ostatnim dziesięcioleciu zainteresowanie nimi znacząco wzrosło. Jeszcze do połowy 2018 r. kapitał zainwestowany w fundusze ETF wynosił nieprawdopodobne 5 bilionów USD. Warto przy tym pamiętać, że wartość środków zgromadzonych w funduszach ETF stale rośnie. Z czym mamy tutaj zatem do czynienia?
Zasada działania ETF
Fundusze ETF naśladują cenę instrumentu bazowego. Może to być obligacja, towar, indeks giełdowy, a nawet całe portfolio innych produktów. W przeciwieństwie jednak do tradycyjnych funduszy powierniczych, handel na ETF jest niemal identyczny jak w przypadku standardowych akcji na giełdach. ETFy najczęściej charakteryzują się wysoką dzienną płynnością oraz stosunkowo niskimi opłatami dlatego stanowią szalenie atrakcyjną alternatywę szczególnie dla początkujących traderów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem, przejdź do strony Saxo Bank Polska i uzyskaj dostęp do ponad 3000 funduszy ETF z niemal 30 giełd na całym świecie. Handel ETF jest dość prosty. W dużym uproszczeniu polega na tym, że fundusz czyli emitent nabywa wybrane aktywa oraz dokonuje emisji swoich akcji.
Gdzie odbywa się obrót na ETF?
Fundusze ETF to produkty giełdowe, dlatego handel nimi odbywa się praktycznie na wszystkich światowych giełdach. Dzięki temu, że obrót funduszami ETF odbywa się przede wszystkim na giełdach regulowanych i na stosunkowo przejrzystych rynkach, inwestorzy mają zapewniony bardzo wysoki poziom wiarygodności, a co za tym idzie mniejsze ryzyko inwestycyjne. Kolebką obrotu na ETF jest giełda AMEX, która rozpoczęła handel tego typu instrumentami finansowymi już w 1993 r. Z kolei pierwszy fundusz, który był handlowany na giełdzie to S&P Depositary Receipts przez inwestorów nazywany SPIDER. ETFy są także przedmiotem obrotu na giełdzie europejskiej, azjatyckiej i australijskiej.
Jak w praktyce wygląda handel ETF?
Handel na funduszach ETF można porównać do handlu na klasycznych akcjach. Nabywając ETF, inwestor kupuje akcje konkretnego funduszu, a same transakcje ETF nie różnią się w zasadzie od transakcji przeprowadzanych na zwykłych akcjach. Trader jako właściciel ETF zyskuje prawo do części zysków. Może również zarobić w sytuacji likwidacji funduszu. Inwestor skorzysta także ze zmiany ceny akcji emitera.
ETFy różnią się między sobą. Można nimi handlować na długich, jak i na krótkich pozycjach. Na rynku znajdują się również takie ETFy, które można tylko kupić lub tzw. ETFy lewarowane.