Czy warto brać kredyt na samochód?

Nie każdego stać na to, aby zapłacić za wymarzone auto gotówką. Z tego względu w salonach, komisach oraz bankach można uzyskać kredyt na samochód, który jest wygodną formą finalizowania transakcji. Czy warto zaciągać takie zobowiązanie? Jakie są plusy i minusy kredytu na samochód?
Czym jest kredyt na samochód?
To zobowiązanie finansowe, które udzielane jest przez bank na zakup nowego pojazdu mechanicznego. To oznacza, że z jego pomocą można zakupić nie tylko auto, ale również motocykl lub motorówkę. Wysokość otrzymanego kredytu na samochód uzależniona jest od zarobków, rodzaju umowy i tym samym zdolności kredytowej.
Kredyt na samochód jest rozwiązaniem bezpiecznym, gdyż w Polsce jest praktykowany od lat. Wiele osób decyduje się najczęściej właśnie na tę formę finansowania. Oczywiście – przy wyborze odpowiedniego kredytu, dzięki któremu będziemy mogli sfinalizować zakup nowego auta, należy zwrócić uwagę na ilość rat, ich wysokość oraz oprocentowanie. Kredyt na samochód udzielają banki, które najczęściej współpracują z dilerami lub komisami z pojazdami.
Trzeba pamiętać, że nie każde auto będzie można kupić, posługując się tym sposobem finansowania. Wszystko zależne jest od zdolności kredytowej, która wyznacza pułap cenowy. Banki mogą także żądać wkładu własnego, który określa się procentowo do wartości kupowanego auta.
Kredyt na samochód – jaki jest jego koszt?
Ostateczny koszt kredytu na samochód determinuje RRSO (Rzeczywiste Roczne Oprocentowanie Kredytu), a także:
- wiek samochodu,
- wartość samochodu,
- wysokość wkładu własnego.
Trzeba również pamiętać, że kredyt na samochód nie dotyczy wszystkich aut. Nie otrzymamy takiego finansowania, gdy auto jest niskiej wartości (np. kosztuje 2 tysiące). W takim przypadku lepiej wziąć kredyt gotówkowy.
Zalety kredytu na samochód
Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup wymarzonego samochodu za gotówkę i posiadamy tylko część wkładu, który jest potrzebny do sfinalizowania transakcji, to wtedy najlepiej zaciągnąć kredyt na samochód. Warto również pamiętać, iż wbrew nazwie, kredyt ten można pozyskać nie tylko na auto, ale również inne pojazdy silnikowe. Co także ważne – kredyt na samochód różni się od np. leasingu, gdyż po spłaceniu należności ratalnych auto staje się w całości naszą własnością.
Ponadto kredyt na samochód opłaca się, gdyż:
- korzystne raty – oprocentowanie samochodu zakupionego na ten kredyt jest niższe niż w przypadku np. kredytu gotówkowego. Raty są wygodnie rozłożone na kilka lat, dzięki czemu nawet przy RRSO, ich spłata nie jest tak odczuwalna dla domowego budżetu.
- długi okres spłaty – w zależności od banku, takie raty możemy zaciągnąć nawet na 10 lat, co jest w szczególności opłacalne przy zakupie samochodu o dużej wartości.
- nadpłata kredytu – taki kredyt można również spłacić szybciej poprzez sukcesywne zwiększanie rat, czym skracamy okres kredytowania. Jest to ważne w przypadku, gdy za jakiś czas będziemy chcieli sprzedać auto.
Wady kredytu na samochód
Dla niektórych kupujących minusem jest to, że banki zobowiązują kredytobiorcę do kupna ubezpieczenia AC (z cesją na bank, w którym zaciąga się kredyt).
Wiele banków umożliwia sprzedaż auta do czasu, gdy wszystkie należności ratalne nie zostaną spłacone. Jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał rat, to bank ma prawo skonfiskować auto w poczet niespłaconego długu. Te minusy są zabezpieczeniem dla banku.